Створи анкету
або увійди через
Любов і відносини

Давнi весiльнi прикмети: що варто знати?

29 листопада 2019, о 15:57

Вiтер у день вiнчання. А якщо дощ? Лиш би не згасала свiчка... Що ж, навiть найсучаснiша молодь зважає на забобони та народнi прикмети, якi, вiрили нашi пращури, можуть вказувати на щасливе майбутнє молодої сiм'ї або ж вiщувати їй зовсiм iнше...

То якi ж прикмети найпоширенiшi i що вони означають? Про це та iнше спiлкуємося з Лесею Горошко-Погорецькою, кандидатом iсторичних наук, науковим спiвробiтником вiддiлу Iнституту народознавства НАНУ.

-- Сезон весiль уже розпочато. Одним iз перших крокiв для молодят є вибiр дати. А який найсприятливiший час для одруження, згiдно з вiруваннями давнiх українцiв?

-- У народi кажуть: "У жовтнi дурний жениться, а мудра замiж йде, а в травнi мудрий жениться, а дурна замiж йде". Ранiше дату весiлля прив'язували до аграрного циклу господарських робiт. Вiдповiдно, вважалося, що в жовтнi й "дурний" жениться, тому що восени вже весь урожай було зiбраний, i жiнцi пiвроку нiчого не треба буде робити в полi чи на городi. Натомiсть у травнi чоловiк мудрий, а жiнка "дурна", тому що вона щойно замiж вийшла, а вже мусить працювати в полях.

Загалом же люди одружувались у будь-який час, якщо цього дня не було посту.

-- Сучаснi нареченi чи не найбiльше сахаються дощу: i зачiску зiпсує, i бiду напророкує. А чому дощ вважають поганою прикметою?

-- Передусiм не лише поганою. Вiрування, що дощ є поганою або доброю прикметою в день весiлля, характерне для всiх слов'янських народiв. Воднораз вiдомо два абсолютно протилежнi трактування цiєї прикмети. Примiром, кажуть: якщо в день весiлля падає дощ, то молодi будуть щасливими та багатими, адже здавна дощ у народнiй традицiї асоцiюється з багатством i заможнiстю. Бо дощ падає, зрошує землю, а вона дає врожай. Одночасно є й таке вiрування, що дощ пророкує сльози, i якщо вiн падає в день весiлля, то молодi будуть плакати впродовж свого сiмейного життя. Дощу так боялись, що придумали чимало способiв, як його вiдiгнати.

-- Цiкаво! А яких?

-- Кажуть, що дощ падає тому, що молода любила злизувати плiвку з молока. Перед святом наречена кланялась котам та собакам i просила в них доброї погоди на весiлля.

-- Як витлумачують майбутнє сiмейне життя за короваєм?

-- О! Тут також чимало прикмет. Пекли коровай напередоднi вiнчання в будинку нареченого або нареченої. Це робили мати нареченого та молодi жiнки, яких називали "коровайницями". Загалом у дiйствi брало участь вiд трьох до семи осiб, їх кiлькiсть мала бути непарною. Усi коровайницi повиннi бути щасливими у шлюбi, мати дiтей.

Вважалося: чим бiльший i гарнiший коровай, то заможнiшою i щасливiшою буде сiм'я. Тому в деяких селах i досi печуть коровай величиною на весь стiл. Виносять такий весiльний хлiб на спецiальних ношах три-чотири особи.

-- А якi прикмети пов'язанi з весiльною сукнею?

-- Ранiше дiвчина сама вишивала собi вбрання на весiлля. У вiзерунки вкладала особливий сенс, роздумуючи про те, яким буде її майбутнє життя. Звiсно, це вбрання вона нiкому бiльше не передавала. Його зберiгали до смертi, i ховали жiнку в ньому.

Нинi ж дотримуються поширеного в Європi звичаю, за яким наречена повинна мати на собi водночас щось старе, нове, позичене i синє. Вiдтак таке вбрання є символом її належностi до роду пращурiв, до нового роду, до людського свiту й свiту духовного, божественного, оскiльки синiй колiр здавна вважали чистим, небесним кольором. У християнствi синiй символiзує щирiсть, розум i побожнiсть. Тому молода часто бере синiй пояс та пiдперiзує ним сукню на талiї.

-- Якi обереги використовують на весiллi?

-- Аби вберегтись вiд злих очей та заздрощiв, традицiйно окроплювали все подвiр'я молодят свяченою водою. Досi в деяких селах Гуцульщини плетуть вiнок, у який зашивають трошки часнику, хлiба та меду i прошивають усе червоною ниткою — аби вберегтись вiд нечистої сили. Ранiше весiльнi вiнки зашивали в подушки, де молодi спали.

-- Цiкаво, а звiдки традицiя переносити наречену через порiг хати? Що вона означає?

-- Порiг завжди сприймали як межу мiж своїм i чужим. Щоб переступити порiг хати, задобрити духiв i стати повноцiнно своєю, молода мала принести рiзнi дари. Це були курка, пiвень, хлiбина, дiвоча коса, котру їй обрiзали в день весiлля на знак того, що вона стає жiнкою. Завдяки цим дарам наречена давала роду чоловiка зрозумiти, що вiднинi вона також є частинкою їхньої сiм'ї.

-- Викрадення нареченої -- захоплива розвага на сучасних весiллях. А звiдки вона походить?

-- Це релiкт давньої форми одруження, котра називалась "умиканням". Ще в "Повiстi минулих лiт" Нестор Лiтописець згадував, що в древлян "весiль не було, а умикали вони дiвчат коло води". За сотнi рокiв ця форма одруження дiйшла до нас у весiльному звичаї, за яким наречену на весiллi викрадають i просять за неї умовний викуп. Iнодi ж викрадають уже навiть не саму молоду, а лише її взуття, яке в цьому випадку стає її символiчним вiдповiдником.

-- Якщо гасне свiчка пiд час вiнчання -- це поганий знак, переконують нашi бабусi. Чому так?

-- У традицiйнiй культурi свiчка, що горить, символiзує життя. Поки вона горить, життя триває. Через це й у весiльному обрядi згасання свiчки трактують як поганий знак, що скоро призведе до нещастя в сiм'ї молодят. Добре задувати свiчки разом, бо це означатиме, що нi в кого з пари життя не обiрветься передчасно. До речi, у весiльному обрядi майже все молодята мають робити в унiсон. I чим краще та злагодженiше вони це зроблять, тим щасливiшим буде їхнє сiмейне життя. Наприклад, молодята разом переступають через порiг, двоє ступають на рушник тiєю самою ногою, щоб нiхто не керував одне одним у сiмейному життi. До речi, народнi настанови радять робити це правою ногою, а не лiвою, бо все праве зазвичай вважається позитивним.

-- А як ще молодята дiзнаються, хто ким керуватиме в сiмейному життi?

-- Досi поширений звичай, коли молодята виходять iз церкви та розламують надвоє весiльний калач. У кого бiльший шматок, той i буде головним у сiмейному життi. Навiть у церквi дуже часто, коли нареченi кладуть руку на Євангелiє, жiнка намагається покласти один палець зверху на руку молодого, аби старшувати над ним. Однак священики забороняють це робити.

Iнколи молодята можуть грати в мовчанку. Хто перший заговорить, той i буде пiдкорюватися своїй половинцi. На одному з весiль, до речi, молодi так змагалися, хто кого перемовчить, що майже весь час не розмовляли. А потiм посварились i розлучились.

Ваше ім'я
Ел. Пошта
Почати
Авторські права
Копіювання статей із сайту можливе лише при встановленні прямого html-посилання на сайт love.vash.ua, відкритого для індексування! Копіювання без дотримання авторських прав, буде переслідуватися за законом!